8 grudnia 2022 r. w Forest Hotel w Krakowie odbyła się Gala Finałowa podsumowująca 4. edycję konkursu EKOinnowatorzy – ogólnopolskiego wydarzenia kierowanego do studentów i doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej i organizacyjnej o charakterze proekologicznym. W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział przedstawiciele 17 uczelni wyższych, spośród których Jury konkursowe wyłoniło laureatów w trzech kategoriach głównych oraz pięciu kategoriach specjalnych. Tytuł EKOinnowacyjnego Koła Naukowego trafił do Koła Naukowego Technomat z Politechniki Śląskiej, a statuetki w kategorii Student EKOinnowator oraz Doktorant EKOinnowator otrzymali odpowiednio Jan Kostecki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Izabela Malinowska z Politechniki Gdańskiej.
Ogólnopolski konkurs EKOinnowatorzy jest organizowany przez Instytut Zrównoważonej Energetyki od 2019 roku. Z każdą kolejną edycją konkursu liczba oraz poziom nadsyłanych zgłoszeń jest coraz wyższy, a rywalizacja staje się coraz bardziej interesująca. Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie kół naukowych, studentów i doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej, konstruktorskiej, organizacyjnej i popularyzatorskiej o charakterze proekologicznym. Ale nie tylko rywalizacja stanowi istotę konkursu. Konkurs ma na celu również wspomaganie wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedstawicieli różnych uczelni, promowanie osiągnięć młodych naukowców i konstruktorów oraz inspirowanie do podejmowania dalszych działań, które już teraz lub w niedalekiej przyszłości mogą zmieniać świat.
W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się niespełna 50 studentów, doktorantów i kół naukowych. Wśród uczestników byli przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Już na samym poczatku, każdy z uczestników konkursu miał możliwość udziału w cyklu czterech szkoleń, których tematyka obejmowała następujące zagadnienia:
Kolejnym etapem konkursu była Uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się 8 grudnia 2022 r. w Forest Hotel – obiekcie zlokalizowanym na wzgórzu zamkowym w krakowskich Przegorzałach. Do udziału w Gali Finałowej zostało zaproszonych 24 finalistów, których zgłoszenia zostały najwyżej ocenione przez Jury konkursowe. Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia dr inż. Krzysztofa Sornka, który powitał uczestników konkursu oraz przedstawił najważniejsze informacje dotyczące przebiegu Gali Finałowej. Następnie, głos zabrali przedstawiciele otoczenia biznesowego – partnerzy organizacyjni konkursu – Paweł Kula (MAT Usługi Informatyczne), Estera Przenzak (Bożek Spektrum) oraz dr inż. Marta Dendys (Envimpact). Po części inauguracyjnej, nastał czas na wystąpienia uczestników konkursu. W trakcie Gali Finałowej zaprezentowali się:
Każdy z finalistów miał łącznie 10 minut, aby przedstawić swoje osiągnięcia, uzasadnić dlaczego to właśnie on zasługuje na miano EKOinnowatora, a także odpowiedzieć na pytania Jury konkursowego (w skład którego weszli dr inż. Wojciech Goryl, dr inż. Katarzyna Szramowiat-Sala oraz przedstawieni wyżej dr inż. Marta Dendys, Estera Przenzak i Paweł Kula). Nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwał dr inż. Marcin Jankowski, wspierany zza kulis przez Karolinę Papis-Frączek oraz Kamilę Rzepkę-Sornek. Poziom wystąpień stał na bardzo wysokim poziomie, a Jury stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem wyboru laureatów w trzech kategoriach głównych i pięciu kategoriach specjalnych. Po gorących obradach, uczestnicy konkursu poznali ostateczny werdykt!
Laureaci konkursu w kategoriach głównych
W tegorocznej edycji konkursu, tytuł EKOinnowacyjnego Koła Naukowego zdobyło Koło Naukowe Technomat z Politechniki Śląskiej. Koło to skupia studentów zainteresowanych problematyką nowoczesnych technologii i materiałów oraz zajmuje się tematyką ochrony środowiska, inżynierii materiałów, inżynierii produkcji, projektowania narzędzi, urządzeń i procesów technologicznych. W kategorii Student EKOinnowator zwyciężył Jan Kostecki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który jest pasjonatem technologii, rozwoju i wynalazków, a chęć działalności proekologicznej sprawiła, że zaangażował się w działalność koła naukowego AGH Solar Plane. Z kolei w kategorii Doktorant EKOinnowator wygrana przypadła Izabeli Malinowskiej, która w ramach swojej pracy doktorskiej syntezuje nowe materiały budowlane, które mają szansę zmienić rynek budowlany. Dlaczego? Ponieważ mają potrójne właściwości: są samoczyszczące, magnetyczne oraz biobójcze.
Wyróżnienia w kategoriach specjalnych
Poza nagrodami głównymi, Jury konkursowe przyznało wyróżnienia w pięciu kategoriach specjalnych:
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym! Ogromne brawa także dla pozostałych uczestników konkursu, których działalność stanowi istotny wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz popularyzację postaw proekologicznych.
Już teraz zachęcamy także do udziału w kolejnej edycji konkursu. Szczegóły już wkrótce!
W tegorocznej edycji konkursu EKOinnowatorzy 2022 wzięli udział: