EKOinnowatorzy

Ogólnopolski konkurs EKOinnowatorzy to przedsięwzięcie kierowane do przedstawicieli środowiska akademickiego. Konkurs organizowany jest od 2019 roku i ma na celu wyłonienie i wspieranie kół naukowych oraz studentów i doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej i proekologicznej. W konkursie mogą wziąć udział studenci pierwszego i drugiego oraz doktoranci z polskich uczelni wyższych. Poza elementem rywalizacji, każda z edycji konkursu stanowi przestrzeń spotkań oraz zawiera elementy edukacyjne w postaci szkoleń online.

Kategorie konkursowe

Konkurs EKOinnowatorzy w roku 2022 obejmie trzy kategorie główne (w tym jedną kategorię zespołową i dwie kategorie indywidualne) oraz kategorie specjalne (innowacje ekologiczne, innowacje produktowe, innowacje społeczne, osiągnięcia naukowe, osiągnięcia organizacyjne). Na zwycięzców konkursu EKOinnowatorzy czekają nagrody w postaci bonów podarunkowych oraz pamiątkowe statuetki. Ponadto, wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty potwierdzające udział w konkursie.

EKOinnowacyjne Koło Naukowe

Student EKOinnowator

Doktorant EKOinnowator

Etapy konkursu

Konkurs EKOinnowatorzy podzielony jest na cztery zasadnicze etapy. Najważniejszą częścią konkursu jest uroczysta Gala Finałowa, podczas której następuje wyłonienie laureatów zarówno w kategoriach głównych, jak i kategoriach specjalnych. Gala Finałowa to nie tylko rywalizacja o wygraną, ale również okazja do dyskusji w kuluarach, wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy studentami różnych uczelni.

 1. Przyjmowanie zgłoszeń udziału w konkursie oraz przesyłanie potwierdzeń rejestracji
 2. Cykl szkoleń online oraz udostępnienie materiałów szkoleniowych
 3. Uroczysta Gala Finałowa z prezentacjami uczestników i wyłonieniem laureatów
 4. Wydanie pamiątkowego albumu
Dotychczasowe edycje

1. edycja konkursu, 2019 r.

Pierwsza edycja konkursu EKOinnowatorzy odbyła się w 2019 r. W toku konkursu wyłonione zostały najlepsze projekty studenckie w kategorii „Energia” oraz „Środowisko” (odpowiednio: „LEM Thunder V2” oraz „PWr Diving Crew – autonomiczny dron podwodny” – oba z Politechniki Wrocławskiej). Na wynik końcowy złożyły się punkty uzyskane w toku oceny zgłoszeń, punkty zdobyte w głosowaniu internautów na najlepszy projekt, punkty uzyskane za rozwiązanie testów ze szkoleń oraz punkty za prezentację podczas Gali Finałowej. Uroczysta Gala Finałowa konkursu EKOinnowatorzy 2019 odbyła się na Kopcu Kościuszki w Krakowie.

Galeria zdjęć z Gali Finałowej dostępna jest TUTAJ.

2. edycja konkursu, 2020 r.

Druga edycja ogólnopolskiego konkursu EKOinnowatorzy odbyła się w 2020 r. Spośród 45 nadesłanych zgłoszeń, do drugiego etapu zostały zakwalifikowane 42 zgłoszenia spełniające kryteria regulaminowe. W drugim etapie uczestnicy wzięli udział w cyklu szkoleń online. Gala Finałowa odbyła się za pośrednictwem platformy Zoom i była transmitowana na żywo na profilu Facebook Instytutu Zrównoważonej Energetyki. Podczas Gali Finałowej uczestnicy przedstawili prezentacje, których ocena była podstawą do stworzenia klasyfikacji końcowej konkursu. W kategorii EKOinnowacyjne Koło Naukowe zwyciężyło Koło Naukowe Energetyków PW (Politechnika Warszawska), w kategorii EKOinnowacyjny Projekt Studencki pierwsze miejsce zdobył projekty GUST (Koło Naukowe Energetyków, Politechnika Łódzka), a w kategorii Student – EKOinnowator zwyciężyła Mariia Melnykova (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

3. edycja konkursu, 2021 r.

Trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu EKOinnowatorzy miała miejsce w 2021 r. W tej edycji konkursu udział wzięli przedstawiciele 12 uczelni wyższych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechniki Białostockiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczestnicy, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy i uzyskali kwalifikację do drugiego etapu konkursu, wzięli udział w cyklu specjalnie przygotowanych szkoleń online. Szkolenia te obejmowały tematykę gospodarki odpadami, ochrony własności intelektualnej, komercjalizacji rezultatów projektu, a także promocji rezultatów projektu przez stronę internetową oraz publikacje naukowe i popularno-naukowe. Podsumowaniem części szkoleniowej był test, który pozwolił uczestnikom konkursu sprawdzić swoją wiedzę z zakresu tematyki poruszanej na szkoleniach. Kulminacyjnym punktem konkursu była Uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się 10 grudnia 2021 r. na Kopcu Kościuszki w Krakowie. W trakcie Gali przedstawionych zostało aż 35 niezwykle interesujących prezentacji. Poziom prezentacji stał na bardzo wysokim poziomie, stąd Jury konkursowe zostało postawione przed bardzo trudnym wyborem. Oceniane były m.in. najważniejsze działania podejmowane przez koła naukowe, projekty studenckie i studentów (w tym ich innowacyjność działań i ich znaczenie dla obszaru energii i ochrony środowiska), najważniejsze osiągnięcia naukowe i organizacyjne (a w przypadku projektów – potencjał wdrożeniowy) oraz sposób prezentacji.

Laureaci konkursu:

 • Koło Naukowe EKO-Energia (AGH w Krakowie) – EKOinnowacyjne Koło Naukowe
 • Lodz Solar Team (Politechnika Łódzka) – EKOinnowacyjny Projekt Studencki
 • Katarzyna Suchorowiec (AGH w Krakowie) – Student – EKOinnowator

Wyróżnieni:

 • Łukasz Sobol (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) – kategoria „Osiągnięcia naukowe”
 • Koło Naukowe Energetyków (Politechnika Warszawska) – kategoria „Popularyzacja nauki”
 • AGH 3D BLDC (Koło Naukowe Piorun, AGH w Krakowie) – kategoria „Potencjał wdrożeniowy”
 • Jan Kostecki (AGH w Krakowie) – kategoria „Najlepsza prezentacja”
 • Badanie interakcji między grzybami entomopatogenicznymi a roślinami uprawnymi (Koło Naukowe Bio-Top, Politechnika Wrocławska) – kategoria „Innowacje ekologiczne”
 • UAVVaste (Akademicki Klub Lotniczy, Politechnika Poznańska) – kategoria „Innowacje technologiczne”
 • Koło Naukowe Green Kozminski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie) – kategoria „Innowacje społeczne”
 • Koło Naukowe PUT Solar Dynamics (Politechnika Poznańska) – kategoria „Nagroda publiczności”

Podsumowaniem konkursu było wydanie pamiątkowego albumu, w którym zostały przedstawione sylwetki i osiągnięcia finalistów. Album można pobrać ze strony internetowej konkursu (www.ekoinnowatorzy.pl) oraz strony internetowej organizatora konkursu (www.instytutze.org).

Galeria zdjęć z Gali Finałowej dostępna jest TUTAJ.

Dalsze szczegóły

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu są dostępne na stronie www.ekoinnowatorzy.pl.

Współpraca

Konkurs EKOinnowatorzy organizowany jest przy współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dotychczasowe edycje konkursu EKOinnowatorzy obejmowane były patronatem honorowym takich instytucji, jak Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Forum Uczelni Technicznych, Fundacja Młodej Nauki oraz Miasto Kraków. Wśród patronów medialnych były Radio Kraków, dlaStudenta.pl, Studentnews.pl, Student.pl, Świat OZE, Radio 1.7, Wysokie Napięcie, Rynek Instalacyjny, Teraz Środowisko, Energetyka, BiznesAlert.pl, Magiczny Kraków, Instal oraz Energetyka24. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy przy organizacji konkursu.