Konkurs EKOinnowatorzy

Ogólnopolski konkurs EKOinnowatorzy to przedsięwzięcie kierowane do przedstawicieli studenckiego ruchu naukowego. Konkurs organizowany jest od 2019 roku i ma na celu wybór najbardziej ekoinnowacyjnych projektów studenckich, a także wyłonienie i wspieranie kół naukowych oraz studentów wyróżniających się w działalności naukowej i proekologicznej. W konkursie mogą wziąć udział studenci pierwszego i drugiego z dowolnej polskiej uczelni wyższej. Poza elementem rywalizacji, każda z edycji konkursu stanowi przestrzeń spotkań oraz zawiera elementy edukacyjne w postaci szkoleń online.

Kategorie konkursowe

Konkurs EKOinnowatorzy obejmuje trzy kategorie główne (w tym dwie kategorie zespołowe i jedną kategorię indywidualną) oraz kategorie specjalne (określane przez Jury konkursowe na podstawie nadesłanych zgłoszeń). Na zwycięzców konkursu EKOinnowatorzy czekają nagrody w postaci bonów podarunkowych oraz pamiątkowe statuetki. Ponadto, wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty potwierdzające udział w konkursie.

EKOinnowacyjne Koło Naukowe

EKOinnowacyjny Projekt Studencki

Student EKOinnowator

Etapy konkursu

Konkurs EKOinnowatorzy podzielony jest na cztery zasadnicze etapy. Najważniejszą częścią konkursu jest uroczysta Gala Finałowa, podczas której następuje wyłonienie laureatów zarówno w kategoriach głównych, jak i kategoriach specjalnych. Gala Finałowa to nie tylko rywalizacja o wygraną, ale również okazja do dyskusji w kuluarach, wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy studentami różnych uczelni.

  1. Przyjmowanie zgłoszeń udziału w konkursie oraz przesyłanie potwierdzeń rejestracji
  2. Cykl szkoleń online oraz udostępnienie materiałów szkoleniowych
  3. Uroczysta Gala Finałowa z prezentacjami uczestników i wyłonieniem laureatów
  4. Wydanie pamiątkowego albumu
Dotychczasowe edycje

Pierwsza edycja konkursu EKOinnowatorzy odbyła się w 2019 r. W toku konkursu wyłonione zostały najlepsze projekty studenckie w kategorii „Energia” oraz „Środowisko” (odpowiednio: „LEM Thunder V2” oraz „PWr Diving Crew – autonomiczny dron podwodny” – oba z Politechniki Wrocławskiej). Na wynik końcowy złożyły się punkty uzyskane w toku oceny zgłoszeń, punkty zdobyte w głosowaniu internautów na najlepszy projekt, punkty uzyskane za rozwiązanie testów ze szkoleń oraz punkty za prezentację podczas Gali Finałowej. Uroczysta Gala Finałowa konkursu EKOinnowatorzy 2019 odbyła się na Kopcu Kościuszki w Krakowie.

Druga edycja ogólnopolskiego konkursu EKOinnowatorzy odbyła się w 2020 r. Spośród 45 nadesłanych zgłoszeń, do drugiego etapu zostały zakwalifikowane 42 zgłoszenia spełniające kryteria regulaminowe. W drugim etapie uczestnicy wzięli udział w cyklu szkoleń online. Gala Finałowa odbyła się za pośrednictwem platformy Zoom i była transmitowana na żywo na profilu Facebook Instytutu Zrównoważonej Energetyki. Podczas Gali Finałowej uczestnicy przedstawili prezentacje, których ocena była podstawą do stworzenia klasyfikacji końcowej konkursu. W kategorii EKOinnowacyjne Koło Naukowe zwyciężyło Koło Naukowe Energetyków PW (Politechnika Warszawska), w kategorii EKOinnowacyjny Projekt Studencki pierwsze miejsce zdobył projekty GUST (Koło Naukowe Energetyków, Politechnika Łódzka), a w kategorii Student – EKOinnowator zwyciężyła Mariia Melnykova (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Zgłoszenia

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie www.ekoinnowatorzy.pl.

Współpraca

Konkurs EKOinnowatorzy organizowany jest przy współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dotychczasowe edycje konkursu EKOinnowatorzy obejmowane były patronatem honorowym takich instytucji, jak Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Forum Uczelni Technicznych, Fundacja Młodej Nauki oraz Miasto Kraków. Wśród patronów medialnych były Radio Kraków, dlaStudenta.pl, Studentnews.pl, Student.pl, Świat OZE, Radio 1.7, Wysokie Napięcie, Rynek Instalacyjny, Teraz Środowisko, Energetyka, BiznesAlert.pl, Magiczny Kraków, Instal oraz Energetyka24. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy przy organizacji konkursu.